.

.

wtorek, 11 października 2016

Obóz zagłady w Sobiborze

Dzisiaj zabieram Was w okolice Zbereża praktycznie sama granica z Ukrainą. Miejsca takie jak zobaczycie na zdjęciach przemawiają same za siebie. Obóz zagłady w Sobiborze, stosunkowo mało znane i popularne miejsce na mapie Polski, dlaczego? za mało wpisało się w historię? a może dlatego że niewiele pozostało po faktycznym obozie. 


W zasadzie dwa budynki - stacja kolejowa oraz zielony budynek widoczny na zdjęciach (willa komendanta obozu) obecnie mieszka w nim Sołtys. Pozostała rampa kolejowa, która kiedyś była drewniana i dużo rzeczy wykopanych przez archeologów obecnie wywiezionych i nieudostępnianych publicznie. 

Kilka słów o obozie... SS-Sondererkommando Sobibór jeden z trzech niemieckich obozów powstały w marcu 1942 r. w ramach "Akcji Reinhardt" której celem było mordowanie Żydów. Obóz podzielony był na trzy części, w trzeciej całkowicie odseparowanej znajdowały się komory gazowe, w których mordowano ofiary za pomocą tlenku węgla wytwarzanego przez silniki Diesla. Czas uśmiercania trwał około 20-30 min. Cały proces od momentu przyjazdu ( rampa kolejowa widoczna na zdjęciach) poprzez wybór ludzi wartościowych dla SS (stolarze, budowlańcy), obcinanie włosów kobietom i przejście tzw. "Drogi do Nieba" zajmował około dwie godziny...  Ciała zabitych w prymitywny sposób palono. Liczba wymordowanych szacowana jest na ponad 170 tyś, głównie Żydzi i kilkudziesięciu Romów. Oprócz wyselekcjonowanych do pracy osób 600-700 pozostających dłużej przy życiu, kto tu trafiał nie miał odwrotu, w przeciągu dwóch godzin został mordowany. Po licznych przekształceniach i buncie więźniów w 1943 r. obóz zostaje zamknięty. W trakcie buntu udało się uciec grupie więźniów i do końca wojny przetrwało ich 46.  Jak widzicie obecnie teren jest całkowicie zamieszkany, z dawnego obozu nie pozostało wiele, oprócz liczby 170 tyś zamordowanych. W tej chwili zwiedzanie obozu jest bezpłatne, jest tzw. biuro obozu, w którym można zasięgnąć sporo informacji od ochrony i zakupić broszury informacyjne. Czas funkcjonowania obozu ilość osób, które w nim zginęły pozostawia widmo jednej z największych tragedii życia ludzkiego za czasów wojny...  
























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

A tu napisz co Ci chodzi po głowie - będzie mi miło.