Małża aby odizolować zagrożenie wytwarza substancję potocznie nazywaną masą perłową i obudowuję nią to co sprawia jej problem. Perły powstają naturalnie bądź w warunkach hodowlanych całkowicie pod kontrolą człowieka. I na taką właśnie hodowlę dzisiaj ze mną odwiedzicie.
Ciało małża jest rozcinane i dzielone na malutkie kawałeczki przy użyciu specjalnych narzędzi. Następnie dezynfekowane (czerwony płyn), i przez pracownice umieszczane w środku zdrowego małża.
Proces jest wykonywany bardzo delikatnie tak aby nie uszkodzić wnętrza żyjątka. Dodam tylko że nie posiadają one układu nerwowego i nie czują bólu. Pracownice robią to w sposób bezpieczny dla ich życia. Aby było pewne, że małża zacznie produkować perłę musi przyjąć coś organicznego stąd wykorzystywanie już nieżyjących. Mówi się, że mogą również wytworzyć perłę na ziarenku piasku, ale to jest mało prawdopodobne, bo otwierając się w wodzie przyjmując plankton najczęściej go wypłukują.
Jak widać małże umieszczane są na specjalnie przygotowanych siatkach i wkładane do wody. Ile trwa produkcja perły? A to zależy hodowcy doskonale wiedzą jakiej wielkości pereł potrzebują i może to trwać nawet ponad 5 lat.
Kształt perły – nie zawsze jest okrągła, czasami przypomina gruszkę, wszystko uzależnione jak dana małża sobie poradzi z ciałem obcym. Kolory pereł uwarunkowane są gatunkiem małży i najczęściej zbliżone są do koloru wewnętrznego muszli.
Ciekawa informacja o powstawaniu pereł. Dzięki przeplataniu zdjęć i tekstu można w tym miejscu sporo się dowiedzieć.
OdpowiedzUsuń