.

.

sobota, 11 grudnia 2021

Body Worlds Vital - wystawa

Miałem chwile zwątpienia czy aby umieścić zdjęcia z wizyty w muzeum na stronie. Ale skoro wystawa bije rekordy popularności na całym świecie to jest i u mnie. Zdjęcia mogą wywoływać różne emocje – są drastyczne więc jeżeli w śród moich czytelników są dzieci proszę pytać rodziców o zgodę na obejrzenie.

Krótko w wystawie, której twórcą jest niemiecki naukowiec Gunther von Hagens. Przez lata pracował jako patolog i opracował metodę plastynacji ludzkich ciał. Na dzień dzisiejszy jego praca doceniania jest na całym świecie i wykorzystywana do szkoleń medycznych. 

 

Jak to jest robione? Przede wszystkim potrzebne jest ciało, które może być  poddane temu procesowi. Każdy może oddać swoje ciało po śmierci i obecnie zarejestrowanych jest już ponad 19 tyś dawców chcących przeznaczyć swoje ciała dla świata nauki. 

Po śmierci ciało poddawane jest specjalnemu procesowi, wypełnienia formaliną.  Następnym etapem jest usunięcie tłuszczów i wody z organizmu przy pomocy np. Acetonu. Dalej impregnacja próżniowa  i formowanie. Cały proces może trwać nawet do 1500 godzin.

 

Efekty pracy możecie zobaczyć poniżej. Czy warto dla mnie tak – jeżeli ktoś interesuję się tym, jak działa ludzkie ciało to jest doskonała okazja.   Z ciekawostek, które możemy zobaczyć to np. rozwój nowotworów bądź płuca palacza, które ustawione na tle zdrowych - robią wrażenie. 

 

Wystawa jest bardzo profesjonalnie przygotowana, bardzo dokładne opisy każdego organu jego stanów  patologicznych, mogą znacznie podnieść świadomość na temat zdrowego trybu życia.  Polecam każdemu, kto chce czegoś się nauczyć bądź zobaczyć  z czego jesteśmy. 

 

Głównym miejscem pracy Dr. Hagensa jest Guben. Na miejscu można zobaczyć na żywo sposób plastynacji ciał, a także dużą wystawę spreparowanych zwierząt. Bilet na wystawę w Polsce to koszt 57zł. 


Więcej na temat https://bodyworlds.pl lub https://plastinarium.de




























1 komentarz:

  1. Dobre zdjęcia :) Byłam, widziałam i z chęcią poszłabym raz jeszcze. Wystawa kontrowersyjna, ale nie ma lepszej możliwości zobaczenia tego jak jesteśmy zbudowani. Jesteśmy bardzo skomplikowanym organizmem, nie myślimy o tym codziennie... Ta wystawa skłania do przemyśleń, refleksji... W goniącym świecie nie myślimy o tych wszystkich procesach jakie w nas zachodzą, nie myślimy o tym jakie "paliwo" jest dla nas najlepsze i nie zawsze traktujemy swój organizm, czyli tak naprawdę siebie, tak jak na to zasługuje. Zwolnić i dać czas samemu sobie w dzisiejszych realiach trudne, ale nie niemożliwe.

    OdpowiedzUsuń

A tu napisz co Ci chodzi po głowie - będzie mi miło.