.

.

niedziela, 1 października 2023

Grabarka – Święta Góra Prawosławia

Góra brzmi dumnie ale jej wysokość to zaledwie 40 m n.p.m. więc na zdobywanie szczytu nie potrzebujemy dużo czasu ani energii.  Święta Góra Prawosławia, Wzgórze Pokutników albo Prawosławna Częstochowa. 

W przeciwieństwie do Częstochowy nie znajdziemy tu przepychu i wielkiego klasztoru tylko skromną cerkiew i to bardzo ładną, dodatkowo domy pielgrzyma a także monastyr żeński. 





Historia na temat powstania tego miejsca ma różne oblicza, ale najczęściej opisywana historia dotyczy epidemii cholery, która wybucha w pobliskich Siemiatyczach 1710 r. Według opisów woda ze źródła miała cudowne właściwości i ratowała ludzi przed zarazą. Lokalny kapłan w ramach wdzięczności wraz z wiernymi wnieśli na górę wielką ilość krzyży. Na szczycie góry powstała również malutka kapliczka, która z biegiem lat przekształciła się na drewnianą cerkiew.  Losy historii nie były jednak łaskawe, ale cerkiew przetrwała dziesiątki lat w tym wojny. W 1990 r. spłonęła doszczętnie.  Krzyże przynoszone przez lata przetrwały. Obecnie szacuje się ich ilość na około 10-12 tyś. 











Cerkiew została ponownie wyświęcona 1998 r. i w swojej okazałości trwa do dziś. W czasie mojego zwiedzania tego miejsca na górze była naprawdę kilka osób. Więc  spokój i brak ludzi dał możliwość zrobienia kilku fotografii. 










Kolejne miejsce kultu religijnego, które odwiedziłem. Krzyże na pewno robią wrażenie i wprawiają nas w inny nastrój.  Co mnie uderza w porównaniu do innych podobnych miejsc to brak przepychu. To miejsce skromne i spokojne – dla jednych atrakcja turystyczna dla innych miejsce głębokiej wiary i kultu.  Myślę, że nie mi to oceniać ale cieszę się, że mogę Wam je pokazać.  







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

A tu napisz co Ci chodzi po głowie - będzie mi miło.